Sourozenec na obzoru – jak se na to připravit
Vaše dítě už dospělo do věku, kdy je samostatné a vyspělé, a proto jste se rozhodli pořídit mu sourozence? Pak se připravte na možnost toho, že starší dítko bude žárlit, bude si připadat odstrčené a po nějakou dobu bude možná i vyžadovat více pozornosti než doposud. Také je možné, že najednou „přestane umět“ dovednosti, které už dávno s přehledem zvládalo. Jedná se totiž o určitou formu vzdoru. Důležité je vydržet a nenechat si ve vypjatých situacích ujet nervy.
Jak připravit starší dítě na příchod sourozence
Rozhodně se vyplatí přípravu na příchod sourozence do rodiny nepodcenit a věnovat jí již s předstihem dostatek času a energie, věřte, že se vám to vyplatí. Na nového sourozence můžete dítě připravit hned několika způsoby.
· Ideální je začít s debatou o blížícím se příchodu sourozence, když už je vám vidět rostoucí bříško a vaše dítě tak může získat lepší představu o tom, co se děje s vaším tělem a kdy přijde jeho sourozenec na svět.
· V případě holčiček můžete pořídit starší sestřičce panenku – miminko, díky tomu se tak snáze připraví na příchod vlastního sourozence a bude moci na panence natrénovat péči o něj.
· Po narození dítěte je dobré starší dítko zapojit do péče o malé miminko. Může například podávat plínku při přebalování, nebo jiné potřebné věci, zkrátka aby měl starší sourozenec pocit, že není zbytečný, ale že naopak může být užitečný a může pomoci. Získá tak pocit důležitosti.
Jak omezit žárlení staršího na minimum
Jak na to, aby spolu sourozenci co nejlépe vycházeli? Výchovou dokážete něco ovlivnit, ale něco je také v genech obou dětí.
V prvních měsících po narození miminka se můžete potýkat s tím, že starší bude na mladšího žárlit a bude si připadat méněcenný. Důležité je s ním o všem mluvit, sdělovat, že miminko potřebuje v současné době hodně péče, ale také je zároveň důležité věnovat nějaký ten čas také tomu staršímu a zapojit ho do chodu domácnosti a péči o miminko.