TOP 09 má v čele jako jediná parlamentní strana v Česku ženu.
Že by to byla nějaká kalkulace členské základny, jak získat hlasy voličů, není pravděpodobné. Markéta Pekarová Adamová totiž ve volbě předsedy získala o pět hlasů více než její protikandidát senátor Tomáš Czernin. To není žádné drtivé vítězství a svědčí o tom, že na tuhle notu TOP 09hrát prvoplánově nechce. Zato přesvědčivý výsledek Czernina při volbě prvního místopředsedy by se mohl optimisticky dát vyložit jako akt smíření obou táborů podporovatelů kandidátů na předsedu strany.
Pravda bude asi trochu složitější. Nelze nevzpomenout hlavních podporovatelů obou kandidátů, v případě Pekarové Adamové bývalého předsedu strany a bývalého člena ODS Jiřího Pospíšila a v případě Czernina současného předsedu klubu poslanců sněmovny parlamentu a bývalého člena KDU ČSL Miroslava Kalouska. Že tito pánové ve společné minulosti v náručí TOP09 neprojevovali ve svých vztazích přemíru symbiózy, je veřejně známá věc. Na rozdíl od Kalouska, kterému nešlo o žádný post v předsednictvu strany, dostal Pospíšil, který s pozicí řadového místopředsedy počítal, od delegátů sněmu trochu nařezáno. Nepomohla mu ani přímluva nové předsedkyně, která ho ve svém projevu zmínila jako její osobou žádaného kolegu ve vedení strany. Je jasné, že v rámci TOP 09 je to i první prohra nové předsedkyně, o tom nemůže být pochyb. Zároveň je to pro ni i lehká výstraha, že bez šedé eminence Miroslava Kalouska to ještě dlouho nepůjde…
Zajímavý je úmysl Pekarové Adamové vylepšit tvář TOP 09 zaměřením na životní prostředí. Téma životního prostředí nezřídka bývá popelkou v politických programech všech strana a hnutí, ač se tváří, že jde o prioritu, nepočítáme-li ovšem programy různých zelených stran všemožných mutací a názvů, které ale, mírně řečeno, hraničí s extrémními řešeními. Otázkou je, kteří odborníci se na konstrukci této části programu budou podílet. Každopádně to může přinést politické body zejména u doprava zaměřených mladších voličů s vyšším stupněm vzdělání.
Horší to bude s postojem TOP 09 k evropské integraci. Poslední dobou zmiňovaná volební spolupráce pravicových stran může být výrazně proevropským pohledem TOP 09 ztížena a nebojím se říci i znemožněna. Řeč je hlavně o názoru na přijetí Eura, kde to opravdu hodně skřípe. Při vší úctě k nim, strany vyslovující se pro relativně brzké přijetí Eura, tedy TOP 09, STAN a KDU (lidovci s otazníkem), by bez ODS na sto procent současného hegemona vnitřní politiky, tedy hnutí ANO, ve volbách nepřetlačily. Pokud se tak někdo z TOP 09 domnívá, svědčí to o jeho silné sebedůvěře hraničící s naivitou. Sympatické je, že TOP 09 se již v nedávné minulosti o spojení pravicových subjektů na národní úrovni, tu s větším, tu s menším úspěchem pokoušela… Nechme se překvapit. Nebo spíš nenechme?