Děti v nemocnici – jaká máte práva
Důvody, proč může skončit dítě v nemocnici je spousta. Počínaje nemocí až po plánované zákroky třeba na chirurgii. Ať je důvod hospitalizace jakýkoli, je dobré znát práva vaše i vašeho dítěte. Jaká práva máte? A jak dosáhnout dohody s lékaři? Neděláme to, abychom naštvali lékaře či jim nějak ztěžovali jejich práci, ale abychom podpořili naše dítě a nestresovali jej naší nepřítomností.
Tak především dítě má právo na nepřetržitou přítomnost svých rodičů – zákonných zástupců. Nejčastějším problémem při hospitalizaci dítěte bývá tvrzení personálu, že nesmíte být nepřetržitě s vaším dítětem. A to jak na klasickém oddělení, tak na pracovišti JIP. Za vaše dítě totiž mimo jiné zodpovídáte. Pokud s dítětem chcete být, pak se nenechte odradit argumenty jako je, že děti rušíte, ubližujete mu, rušíte ostatní rodiče, rušíte lékaře a podobně. Legislativa však hovoří jednoznačně. Dále máte právo nahlížet do dokumentace, upravovat informovaný souhlas (pokud nesouhlasíte s některými jeho pasážemi, či pokud je v rozporu s platnou legislativou), máte právo na kompletní informace o léčbě a jejích rizicích, máte právo změnit nemocnici, pokud to stav dítěte dovoluje a máte právo podepsat v neakutním stavu dítěte revers.
Hospitalizace z akutních příčin
Pokud je dítě hospitalizovaný z akutních příčin, třeba onemocnění či úrazu, pak se jedná o těžší situaci. S lékaři diskutujte, nenechte se vyhodit. Máte právo být s vaším dítětem a poskytovat mu oporu. Návštěvní hodiny pro zákonné zástupce neplatí, máte právo být u dítěte 24 hodin v kuse. A to platí i u dítěte, které již má více než 6 let. V tomto případě akorát nebudete s dítětem hospitalizováni ale i tak má dítě nárok na vaši přítomnost.
Plánovaná hospitalizace
Pokud se jedná o plánovanou hospitalizaci, pak máte manévrovací prostor před nástupem do nemocnice poměrně velký. Většinou se zde jedná o přítomnost u dítěte v době, kdy se uspává před zákrokem, až do doby, kdy je úplně uspané a o dobu, kdy se dítě po zákroku probouzí. Lékaři často argumentují sterilním prostředím, jsou však nemocnice, kde s takovýmto postupem nemají problém a dítě přispí mimo operační sál za přítomnosti rodiče. Díky tomu je dítě více v klidu, nemá takový strach a není ve zbytečném stresu.