Budujeme podlahové topení s instalatérem
Uvažujete o podlahovém topení v suchém systému, tedy bez betonování? A už máte rozmyšleno, jaké komponenty budete potřebovat a následně objednávat ve specializovaném obchodě? Pokud nejste vyslovenými odborníky, ale pouze amatérskými nadšenci, domluvte se nejprve s instalatérem, který má s těmito systémy zkušenosti, a společně nakupujte materiál, abyste se pak mohli pustit do svépomocné akce.
Co k tomu budete potřebovat
V první řadě je nutné zajistit dostatečný počet systémových desek z vysokohustotního polystyrenu a spolu s nimi fólie pokovené hliníkem pro rovnoměrné šíření tepla. Zároveň budete poptávat i dilatační pásy, které se pokládají na podlahu před instalací systémových desek. Dále budete potřebovat vícevrstvé topné trubky, například ALPEX, které odolávají korozi a mají vynikající tepelnou vodivost. Trubky se vsazují do drážek v systémových deskách či rohožích a veškerý pracovní cyklus probíhá bez betonování a dalších stavebních (mokrých) hmot. Pak už přichází na řadu instalatér a ten se vám bude vyjadřovat k dalším komponentům, například k volbě vhodného rozdělovače, k hlavici podlahového topení a dalším regulačním prvkům, případně k příslušenství, kam patří například kulové kohouty a adaptéry pro připojení měděných trubek.
Instalatér vámi položené potrubí v systémových deskách připojí do rozdělovače, ten propojí se zdrojem tepla, například s krbovým výměníkem, a celé zařízení zprovozní – oživí a potrubí odvzdušní. Jakmile je vše zapojeno, funkční a bez závad, můžete přikročit k zaklopení systémových desek cemento-vláknitými deskami nebo sádro-vláknitými deskami, na něž pak přijde už jen koncová podlahová krytina, například koberec nebo plovoucí podlaha. Výstavba suchého systému podlahového topení je velmi rychlá a na rozdíl od betonování potrubí také snadná a lze ji využít i tam, kde je omezená nosnost podlahy, například v podkrovních prostorách.