Dřevěný mobilní dům je určen pro celoroční bydlení
Mobilní dům není žádná ostuda
V některých případech vůbec nepoznáte, že se jedná o mobilní objekt ukotvený na patkách, anebo pokládaný mobilním jeřábem na základovou desku. Současné technologie zpracování materiálů a výroby dřevostaveb jsou již na takové úrovni, že s nimi nelze srovnávat klasické mobilheimy na podvozku, co se k nám stále dováží např. z Holandska. Ty jsou zpravidla nezateplené, určené výhradně jako sezonní objekty do kempů, tábornických osad, zahrádkářských kolonií a chatových oblastí. Můžete si je prohlédnout v některém z nich (zajistit si ubytování) kupříkladu v kempu Stvořidla na Sázavě.
Dřevěný mobilní dům se sestavuje tak, aby plnil standardy pro celoroční pobyt. Je zateplený včetně podlahy a tropu a zvenčí jej takřka nerozeznáte od přízemních dřevostaveb typu bungalovu, které se běžně staví ve Skandinávii a v Kanadě.
Od toho se také odvíjí jeho cena, která samozřejmě převyšuje sezonní domy na podvozku, ale zároveň není předmětem spekulací, které vznikají velmi často při prodeji bytů a nemovitostí v realitních kancelářích, a kdy reálnou odhadní cenu převálcuje ta tržní. Trh s nemovitostmi je bohužel tak nešťastně nastaven, že prakticky znemožňuje mnoha lidem pořízení vlastního bydlení za rozumnou cenu, nahrává to předraženým hypotékám a způsobuje zadlužení na zbytek života, což rozhodně není nic příjemného.
Jak je to s energiemi
Klienty výrobců mobilních dřevostaveb zajímá především úspora nákladů provozních, tedy platby za energie – plyn, vodu, elektřinu a teplo. V tomto směru můžete být i zcela soběstační, pokud si zajistíte vlastní vrt (studnu), fotovoltaické solární články a kolektory na ohřev vody, vaření na propanbutanové bombě a vytápění dřevem v krbových kamnech. Může tak dát symbolické „sbohem“ dodavatelům energií a celému tomu energetickému tržnímu „molochu“.