Instalaci zásuvky na 230 V zvládne každý šikovný kutil
Rozvody elektřiny v domě a tím pádem i revizi zařízení musí provádět odborník. Musí pochopitelně dodržet příslušné předpisy, i co se týče uzemnění a protipožární bezpečnosti. Pokud se pokoušíte část vedení vyměnit sami, nebo rekonstruovat obytné místnosti, měli byste znát alespoň základní informace. To se týká i zapojení elektrických zásuvek na 230 V.
Nezapomínejte vypnout přívod proudu a zabezpečit jej před nechtěným zapnutím
První nezbytnou zásadou je vypnout přívod elektrického proudu. Vrtat se v zásuvce pod proudem může jen šílenec, nebo sebevrah. Zásuvkové okruhy bývají zapojeny na samostatný okruh, ne vždy je to však pravidlem a stává se, že i některé zásuvky jsou v domácnostech připojeny na světelný okruh. Někdy stačí vypnout jen jeden jistič, někteří odborníci doporučují raději vypnout hlavní jistič a zabezpečit rozvodnou skříň tak, aby někdo neinformovaný jistič opět nezapnul v domnění, že pouze samočinně vypadl.
Všechny zásuvky by měly mít dnes k dispozici tři vodiče. Jeden z nich je fázový, druhý tzv. ochranný, a třetí je nulový vodič. Dříve se zásuvky zapojovaly (v hliníkových rozvodech) pouze dvěma vodiči (fázovým a nulovým), které nebyly barevně označené. Dnes jsou všechny měděné vodiče standardizovány. Barva vodiče vždy znamená, o jaký vodič jde. Vždy musí být fázový vodič zapojený černým (někdy hnědým) kabelem, nulový vodič modrým kabelem a objímka ochranného vodiče je pokryta střídavě zelenými a žlutými pruhy.
Fázový vodič nepatří na kolík!
Prvním krokem je vždy zapojení fáze. Fázový vodič patří v zásuvce do levé zdířky. Jako druhý se zapojuje nulák (nulový vodič), a ten patří do pravé zdířky. Posledním vodičem je ochranný žluto-zelený kabel a ten přišroubujete ke středovému kolíku. Dodržení barev u vodičů je naprosto zásadní jednak kvůli bezpečnosti, a také pro samotný provoz elektrických spotřebičů. Zapojit fázi na středový kolík by bylo tudíž osudné jak pro někoho z vaší rodiny, tak i pro mikrovlnnou troubu nebo vysavač.
Každý připojený elektrický kabel musí mít v pořádku izolační vrstvu, nesmí být nikde porušena, aby nedošlo ke zkratu. U montáže zásuvek a vypínačů to také obnáší pečlivé odstranění pouze nepatrné části izolace na konci kabelu, aby se odizolovaný kus vedení nedotýkal samotné konstrukce objímky zásuvky, nebo ostatních kontaktů. Funkčnost správně zapojené zásuvky se doporučuje vždy přezkoušet zkoušečkou, pokud možno tzv. fázovkou. Když zkoušečku nemáte k dispozici, na první vyzkoušení zásuvky použijte nějaký starý nepotřebný spotřebič.